Pulmoner Rehabilitasyonu | FİZİREM AYDIN

Pulmoner Rehabilitasyonu

/Pulmoner Rehabilitasyonu
Pulmoner Rehabilitasyonu2020-08-11T16:25:44+03:00

Pulmoner Rehabilitasyonu

Pulmoner Rehabilitasyonu Nedir?

Pulmoner rehabilitasyon, belirli akciğer rahatsızlıkları veya diğer rahatsızlıklar nedeniyle akciğer problemleri olan insanlar için egzersiz eğitimi, sağlık eğitimi ve nefes alma tekniklerini içeren denetimli bir rehabilitasyon programıdır.

Pulmoner rehabilitasyon (PR) programı aşağıdakilerden oluşur:

 1. Akciğer rahatsızlığı ve solunum problemleri olan hastalar için tasarlanmış fiziksel egzersizler
 2. Akciğerleriniz ve hastalığınız hakkında bilgi paylaşımı ve nefes darlığı dahil olmak üzere semptomlarınızı yönetmeye ilişkin tavsiyeler

Fizirem’deki pulmoner rehabilitasyon tedavinizi yürüten ekip, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi, fizyoterapistler, hemşireler ve mesleki terapistler gibi eğitimli sağlık uzmanlarından oluşacaktır. Pulmoner rehabilitasyon programınız sırasında ailenizin yardımıyla evde hastalığınızı daha iyi yönetebilmeniz için hasta ve aile eğitimine büyük önem verilecektir.

Pulmoner Rehabilitasyon Uygulamaları Nelerdir?

Pulmoner rehabilitasyona (PR) ilk başladığınızda, Fizirem’deki hekiminiz genel sağlığınız, tıbbi geçmişiniz ve mevcut tedavileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir. Tüm bu bilgileri aldıktan sonra, sizin için en doğru planı oluşturmak için çalışacaklardır.

Pulmoner rehabilitasyon planları genellikle şunları içerir:

Egzersiz Programı: Ekibimiz dayanıklılığınızı ve kas gücünüzü artırmak için size özel bir egzersiz programı hazırlayacaktır. Bu program, özellikle kol ve bacaklarınızın güçlenmesi için birtakım egzersizler içerecektir. Güç kazandıkça egzersiz yoğunluğunu artırmanız gerekebilir.

Beslenme Danışmanlığı: Aşırı kilolu veya düşük kilolu olmak nefesinizi etkileyebilir. Besleyici bir beslenme planı, sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve orada kalmak için size yardımcı olabilir.

Hastalığınız ve Hastalığınızın Tedavisi Hakkında Eğitim: Bu uygulama, belirtilerinizi daha da kötüleştiren durumlardan nasıl kaçınacağınızı, enfeksiyonlardan nasıl korunacağınızı ve ilaçlarınızı nasıl / ne zaman alacağınızı içerir.

Enerjinizi Korumak İçin Kullanabileceğiniz Teknikler: Ekibimiz size günlük işleri yapmanın daha kolay yollarını öğretebilir. Nefes almayı zorlaştıran, enerji tüketen ve karın kaslarınızı sıkıştıran hareketleri yapmayı önlemenin yollarını bu teknikler sayesinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu program dahilinde stresle nasıl daha iyi başa çıkılacağını da öğrenebilirsiniz, çünkü stres de enerjinizi alabilir ve nefesinizi etkileyebilir.

Nefes Alma Stratejileri: Pulmoner rehabilitasyon tedavisi kapsamında nefesinizi geliştirmek için de bazı teknikler öğreneceksiniz. Bu teknikler oksijen seviyenizi artırabilir, nefes alma sıklığınızı azaltabilir ve nefes yollarınızı daha uzun süre açık tutabilir.

Pulmoner Rehabilitasyonu Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Doktorunuz, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, pulmoner hipertansiyon ve kistik fibroz gibi bazı akciğer rahatsızlıkları için daha kolay nefes almanıza ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olmak için pulmoner rehabilitasyon önerebilir. Ayrıca, skolyoz veya akciğer fonksiyonlarını sınırlayan diğer sağlık sorunları olan insanlar için günlük hayatı iyileştirebilir. Doktorunuz ayrıca akciğer nakli veya akciğer kanseri için ameliyattan önce ve sonra pulmoner rehabilitasyon önerebilir.

Pulmoner rehabilitasyon güç kazanmanıza, anksiyete veya depresyon belirtilerini azaltmanıza ve rutin aktivitelerin, işlerin ve keyif aldığınız gezilerin veya sosyal aktivitelerin yönetilmesini kolaylaştırabilir.

Çoğu pulmoner rehabilitasyon programı ayakta tedavi gören hastalar içindir ve normal olarak altı ila sekiz hafta boyunca haftada iki ila üç kez uygulanır.

Pulmoner Rehabilitasyonunun Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Bir pulmoner rehabilitasyon programının temel hedefleri ve faydaları şunlardır:

 • KOAH semptomlarını en aza indirmek
 • Engelliliği azaltmak, bağımsızlığı teşvik etmek
 • Fiziksel ve sosyal faaliyetlere katılımı artırmak
 • Egzersiz toleransını artırmak
 • Nefes darlığı hissini azaltmak
 • Yaşam kalitesini artırmak
 • Hastaneye yatışları azaltmak, böylece genel sağlık maliyetlerini azaltmak
 • Kaygı ve depresyonu azaltmak
 • Solunum kaslarını iyileştirmek

Konu ile ilgili Bloglarımız