Eklem Protezi (Artroplasti) Nedir?

Diz eklemleri, kalça eklemleri gibi günlük hareketimizin birçoğunu sağlayan eklemler, dejenerasyona uğrayarak yani kireçlenerek hareket kabiliyetimizi kısıtlar. Şiddetli ağrılar oluşur. Oturup, kalkamaz, çoraplarımızı bile giyemez duruma geliriz. Tüm hareketlerimiz kısıtlanmış ve özgürlüğümüzü kaybetmiş durumda oluruz. 

eklem protezi

Hastaların eklem dejenerasyonu sebebiyle yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi, daha bağımsız ve hayat kaliteleri yüksek bir yaşam sürmeleri için yarım asırdır uygulanan eklem protezleri teknolojik gelişmeler çizgisinde kendini geliştirerek ağrısız ve hareketleri serbest kılan bir eklem oluşturulmasının önüne açmıştır.

Eklem Protezi Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Eklem protezi, eklemleri dejenerasyona uğramış hastalarda kullanılmaktadır. Diz ve kalça eklemi kireçlenmesi olarak da bilinen bu dejenerasyonlar hastanın hayatını idame ettirmesini imkânsız kılar. Kesin çözüm bu protezlerin uygulanmasıdır. Kadınlarda diz erkeklerde kalça dejenerasyonu sıklıkla görülmektedir. Ayrıca romatizma, eklemde meydana gelen kırık çıkıklar, eklem iltihaplarında da protez kullanılması mümkündür.

Kaç Yaşında Uygulanır?

Eklem protezi için uygulanma yaşı diye bir sınır bulunmamaktadır. İhtiyaç duyulan her yaşta kullanılması mümkündür. Ancak protezin bir ömrü olmakla beraber genellikle 60 yaş ve üstü hastalara tavsiye edilir. Çünkü protez değişikliği için birkaç ameliyat gerekebilmektedir.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Protez takıldıktan sonra yaraların bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Olası bir enfeksiyon kapılması durumunda büyük sorunlar baş gösterebilmektedir.  Damar tıkanıklığını önlemek için kan sulandırıcıları 6 hafta kullanmak zorundasınız. Çünkü damar tıkanıklığı ameliyat sonrası görülen sık bir durumdur. Protezi iyi kullanmalı çok fazla yıpranmasını sağlayacak aşırı hareketlerden kaçınmalısınız. Çiftçilik veya harekete dayalı işlerden uzak durmalısınız. Uzun süreli kullanımların püf noktası daha sakin ve aşırı hareketlerden uzak duran bir yaşam sürülmesidir. Çünkü protezlerin ömrü kullanıma bağlıdır. Oturup kalkmak, sık çömelmek, yerde yemek yemek protezin en büyük düşmanıdır. Aşırı eklem hareketlerinden kaçınmalısınız.

Protez Sonrası Fizyoterapinin Önemi

Ameliyattan sonra fizyoterapi çok önemlidir. Özellikle kalça ve bacaklar ile dizler protez öncesi aşırı derecede yıpranmış ve kuvvetini kaybetmiş olabilir. Bu sebeple fizyoterapi ile bacak güçlendirme yapılması şarttır.

Eklem Protezi Hangi Eklemlerde Uygulanır?

Eklem protezleri diz ve kalça başta olmak üzere birçok eklemde kullanılabilir. En çok hareket ettirilen eklemleri sayabiliriz. Omuz, dirsek, ayak bileği ve parmak eklemleri proteze uygun eklemlerdir.  Ancak diz ve kalça protezlerinin başarıları bu eklemlere göre daha yüksektir.