KLİNİK PİLATES

Klinik Pilates, bilinen Pilates yönteminin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarınca terapötik bir ortama uyarlanmasıdır. Klinik Pilates uygulamasında, hastanın ihtiyaçlarını, hedeflerini, fiziksel durumunu, sınırlamalarını ve patolojilerini dikkate almak için özel olarak eğitilmiş multidisipliner bir profesyonel ekibe ihtiyaç vardır.

Klinik Pilates, duruş, stabilite, denge, kontrol, güç, esneklik ve nefes almaya odaklanan bir fiziksel egzersiz şeklidir. Pilates metodu, Joseph Pilates tarafından 20. yüzyılın başlarında Almanya’da geliştirilmiştir. Son yıllarda, Klinik Pilates, özellikle boyun ve sırt sorunları olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmenin bir yolu olarak genellikle fizyoterapi ile birlikte kullanılmaktadır. Klinik Pilates, bel ağrısı gibi omurgaya bağlı ağrılı rahatsızlıkları olan hastaların tedavisinde derin stabilize edici kasların yeniden eğitilmesini sağlar. Bu yöntem, dengeleyici kasların yeniden eğitilmesi ve işlevinin kazanılmasının yanı sıra duruş, güç ve esnekliği geliştirmeye odaklanır.

Klinik Pilates, kalça, omuz ve ayak bileklerinde birincil stabilizatörleri ve hareket ettiricileri çalıştırarak, yaygın olarak yaralanan eklemlerin etrafındaki kasları güçlendirebilir ve vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için gerekli olan genel stabilite ve harekete yardımcı olabilir.

Klinik Plates hastaları öncelikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimince değerlendirilir. Daha sonra özel eğitim almış ve konusunda uzmanlaşmış kalifiye fizyoterapistler veya egzersiz terapistleri tarafından yürütülür. Bu, tüm egzersizlerin hastanın özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmasını sağlayacaktır. Çünkü bazı egzersizler doğru şekilde tamamlanmadığında belirli rahatsızlıkları ağırlaştırabilir. Klinik Pilates dersi sırasında fizyoterapistiniz tekniğinizi sürekli olarak izleyecek ve gerektiğinde egzersizlerinizi ilerletecektir.

Klinik Pilates’ten kimler yararlanabilir?

Klinik Pilates’i kas-iskelet ağrısı veya yaralanması olan veya kendi vücuduna özgü kas dengesizliklerini gidermek isteyenlere öneriyoruz.

Klinik Pilates, aktivite hedeflerinize güvenli ve etkili bir şekilde ulaşmanıza izin vermek için herhangi bir güç sorununu çözmenize yardımcı olabilir. Birçok profesyonel sporcu, spor esnasında yaralanma yaşamadan eforunu maksimum seviyeye çıkarabilmek için bu rehabilitasyona güvenir.

Klinik Pilates, ameliyat sonrası diz, kalça, omuz, ayak bileği ve beli güçlendirmek için de uygundur.

Pek çok bebek bekleyen ve yeni anne, doğum ve doğum sonrası için hazırlık olarak vücutlarının geçirdiği birçok değişikliği desteklemek için güçlenmeye ihtiyaç duyar; Klinik Pilates, bel ve pelvisi desteklemek ve stabilize etmek için de faydalı bir yöntemdir.

Duruş problemleriniz varsa, Klinik Pilates, genel gücünüzü ve esnekliğinizi artırmanın yanı sıra vücudunuz hakkında bir farkındalık geliştirmenize yardımcı olacak etkili bir seçenektir.