kronik solunum hastalıkları ve pulmoner rehabilitasyon görsel

 

Nefes Egzersizleri Neden Önemlidir?

Derin nefes egzersizleri yapmak için her gün sadece birkaç dakikanızı ayırmak stresi azaltabilir, zihninizi, vücudunuzu rahatlatabilir ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Doğru nefes almak genel sağlığınız için önemlidir. Yararları sayılamayacak kadar fazla olsa da sizi derin nefes almaya motive edecek bazı önemli faydalar şöyle sıralanabilir:

  • Derin nefes aldığınızda, vücudunuz kendisi tarafından yaratılan doğal bir ağrı kesici olan endorfinleri serbest bırakır.
  • Derin nefesler aldığımızda, diyaframın yukarı ve aşağı hareketi daha iyi kan akışını teşvik eden toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Artan kan akışı nedeniyle kanımıza daha fazla oksijen girer. Artan oksijen, enerji seviyelerinin artmasına neden olur.
  • Kötü duruş yanlış nefes alma ile ilgilidir. Akciğerlerinizi hava ile doldurduğunuzda, bu otomatik olarak omurganızı düzeltmenizi teşvik eder.
  • Derin nefes alma vücudunuzdaki asitliği azaltır ve vücudunuzu detoksifiye eder. Karbondioksit, vücudumuzdan sadece nefes alarak çıkan doğal bir toksik atıktır.

Solunum Hastalıklarında Egzersiz Neden Gereklidir?

Egzersizler kan dolaşımınızın iyileşmesine ve kalbinizin vücudunuza oksijen göndermesine yardımcı olur. Ayrıca egzersizler solunum kaslarınızı güçlendirir. Bu da nefes almanızı kolaylaştırır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığınız (KOAH) olsa bile düzenli egzersiz sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçasıdır. Egzersiz yapmanın güvenli ve hatta mümkün olmadığını düşünebilirsiniz, ancak doğru miktarda yapılan doğru egzersiz türünün birçok faydası vardır. Pulmoner rehabilitasyon aktif kalmak ve KOAH gibi solunumu etkileyen hastalıklara sahipken nasıl egzersiz yapacağınızı öğrenmek için harika bir yol olabilir. Bu program, akciğerleriniz ve solunum hastalığınız hakkında daha çok şey öğrenmenizi, daha az nefes darlığı ile daha çok egzersiz yapabilmenizi ve daha aktif olmanızı sağlayan eğitim ve egzersizlerden oluşur.

Pulmoner Rehabilitasyonun Uygulandığı Solunum Yolu Hastalıkları

Pulmoner rehabilitasyon, günlük aktiviteleri solunum güçlüklerinden etkilenen ve yaşam aktivitelerinde kısıtlanma yaşayan akciğer rahatsızlığına sahip kişilere yöneliktir. Pulmoner rehabilitasyona giden çoğu insanın kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) vardır, ancak bronşektazi ve pulmoner fibroz gibi diğer uzun süreli akciğer rahatsızlıkları olan kişiler de bu tedaviden fayda sağlayabilir. Pulmoner rehabilitasyon, KOAH alevlenmelerinden sonra hastaneden çıkan kişiler için de önerilmektedir. Kontrolsüz kalp problemleriniz varsa veya son zamanlarda kalp krizi geçirdiyseniz, bu tedavi şu anda sizin için uygun olmayabilir.

Pulmoner Rehabilitasyon Fiziksel Aktivite Kısıtlamalarının Olumsuz Etkilerinden Korur mu?

Egzersiz eğitimi, pulmoner rehabilitasyonun en önemli bileşenidir. Pulmoner rehabilitasyon kapsamında uygulanan egzersizler, uzun süre hareketsiz ve fiziksel aktivitesiz kalınması durumlarında (günümüzde yaşanan Covid-19 sürecindeki sosyal izolasyon hareketsizliği de buna örnektir) hareketsizliğin doğurduğu olumsuz etkileri azaltır, daha az nefes darlığına ve egzersiz kabiliyetinde artışa neden olur.

Aerobik egzersiz ve kuvvet eğitimi, pulmoner rehabilitasyon programının önemli bileşenleridir. Bacakların egzersizi, eğitimin temel taşıdır. Günlük yaşam aktivitelerinin çoğu için yürüyüş gerekli olduğundan, birçok rehabilitasyon programı tercih edilen eğitim şekli olarak yürüyüşü (bazen koşu bandında) kullanır. Bazı insanlar sabit bir bisiklet üzerinde egzersiz yapmayı tercih edebilir. Kolların egzersizi ise, saçları yıkamak veya tıraş olmak gibi normal günlük yaşam aktiviteleri sırasında nefes darlığı gibi semptomlar yaşayan kişiler için oldukça yararlıdır.

Her iki egzersiz programında da kişi için en rahat ve tatmin edici egzersizi seçmek uzun vadede katılma isteğini artıracaktır.

COVID -19 Tedavisinde Pulmoner Rehabilitasyon