PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR?

Parkinson hastalığı insan beyninde dopamin adı verilen ve hareketlerin kontrolünü sağlayan bölgelerin düzenli çalışmasını sağlayan hücrelerin azalmasıyla ortaya çıkar. Dopamin kimyasalı üreten bu hücreler beyinde kontrol mekanizmasının sağlandığı kısımlarda yoğun olarak bulunur. Dopamin hücrelerinin hızlı bir şekilde azalması ve üretilen dopamin seviyesinin düşmesi Parkinson hastalığına yol açar. Substansiya Nigra adı verilen ve hareket kontrolümüzü sağlayan bu bölgelerde üretilen dopamin hareketlerimizin tutarlı ve olağan çalışmasını sağlar. Hastalığın en büyük belirtileri  belirli bir ritme sahip olmayan, tutarsız ve kontrolsüz hareketler ve titremedir. Genetik olarak aile bireylerinin birinde görülmesi anne, baba veya çocuklarda görülme oranını artırır. Genetik faktörlerle ortaya çıkan Parkinson genellikle genç yaşlarda belirti gösterir.  

parkinson

 

Parkinson’un Belirtileri Nelerdir?

 1. Evre: Belirtiler çok seyrektir. Sadece hasta yakınlarınca fark edilen belirli bir uzuvda yer alan titremeler, mimik ve konuşma bozuklukları görülür.

2. Evre: Duruş, yürüyüş ve mimikler belirginleşmiştir. Toplum tarafından fark edilir durumdadır.

3. Evre: Orta dereceli bu evrede düşme, denge kayıpları, yavaş hareket etme durumu söz konusudur.

4. Evre: Tam bağımlı olarak yardım olmadan hayatlarına devam edemezler. Titreme diğer evrelere göre seyrek olsa da hareketler aşırı derecede katı ve yavaştır.

5. Evre: En şiddetli evredir. Artık hasta tekerlekli sandalyeye mahkûmdur. Bakıma ihtiyaç duyar.

Parkinson’un Tedavisi

Parkinson tedavisi Temel olarak beyindeki dopamin hücrelerinin kaybedilmesi ile başlayan Parkinson hastalığı bu bağlamda hücre kayıpları sonucu ortaya çıkan hastalıklar arasında tedaviye en olumlu yanıt veren hastalıklardan birisidir. Tedavi sürecinde hastanın sürekli olarak doktor kontrolünde olması ve tıbbi tetkiklerinin düzenli yapılması ve reaksiyonların izlenmesi gerekmektedir. Çünkü Parkinson diğer hastalıklara nazaran çok yavaş ilerleyen bir hastalıktır ve sürekli gözetimde olması tedavinin başarısıyla doğrudan ilintilidir.  Erken teşhis ve erken tedavi hastalıkta hayati öneme sahiptir. Belirtiler fark edilir edilmez ilk iş olarak bir nöroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir. Erken dönemde fark edilen Parkinson, hastalığın yavaşlatılmasını sağlar. Hastanın durumuna ve hastalığın seviyesine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle hastanın kendi hayatına devam edebilmesi hedeflenir. Dopamin üreten hücrelerin işlevini sağlayacak ilaçlar ile dengeleme sağlanmaya çalışılır.

Parkinson Hastalığında Fizik Tedavinin Önemi

Parkinson hastalarının tedavilerinde ilaç tedavisine ek olarak egzersizler önemli yer kaplar. Egzersizler hem hastanın hareket kabiliyetini canlı tutması hem de hastanın kaslarının çalıştırması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hastaların iyi hissetmelerini sağlar ve psikolojik açıdan faydası vardır.

Parkinson hastalığının ilk evrelerinde hareket kabiliyeti henüz kaybedilmediği için egzersizler hastanın cesaretlenmesini sağlar. Egzersizler dopamin üretimini etkiler ve artırır. Dopamin iletimini artıran egzersizler hareket kabiliyetlerini arttırılmasında önemli rol oynar. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi hastalığın derecesine ve kişinin durumuna göre yormayacak aksine hareketlendirecek egzersiz planlaması yapar. Bu egzersizlerle konuşma bozukluklarının düzeltilmesi, yürüyüşler, vb. gibi hastanın günlük hayatını rahatça idame ettirebilmesi amaçlanır.