Bel ve Boyun Fıtıkları Nasıl Meydana Gelir?

Çok sık rastlanılan bir rahatsızlık olan fıtık boyun ve belde bulunan omurga kemikleri arasında yer alan disklerin bozularak taşması sebebiyle olur. Disk adı verilen kıkırdaklar hareket esnasında omurgalar arasında yastık görevi görür ve ağırlığın dengesini ayarlar. Boyun ve bel fıtığı amortisör görevi yapan bu söz konusu disklerin yerinden taşmasıyla meydana gelir.

bel ve boyun fıtıkları

Bel Ve Boyun Fıtıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Bel ve boyun fıtıkları her ne kadar sık görülse de ciddi bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ile cerrahi bir operasyon gerekmeksizin halledilebilir. Ancak çok nadir olmakla beraber cerrahi müdahale gerektirebilir. Disklerde yer alan kıkırdağın taşması bu bölgedeki sinirlerin omurgalar arasında sıkışmasına yol açar. Sinirlerin hasara uğraması felce kadar gidebilir. Bu sebeple böyle durumlarda doktor fıtıklara cerrahi müdahalede bulunabilir. Cerrahi müdahale dışında ilaç tedavisi, fizik tedavi yöntemleri (elektrik akımı verme, sıcaklık uygulamaları, lazer vb.), fıtıkların olduğu bölgeye yapılacak kısmi enjeksiyonlar, çeşitli egzersizler en çok tercih edilen yöntemlerdir.

Biraz önce sıraladığımız tedavi yöntemleri klasik tedavi yöntemleridir. Gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar sonucunda fıtık hastaları için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Ve bu alanda ciddi çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Ameliyata gerek kalmaksızın fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin hazırladığı tedavi programıyla kalıcı çözüm ve kesin sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Ameliyatsız tedavi edilebilen rahatsızlıklar arasında yerini alan bel ve boyun fıtıkları yine de ciddi sorunlara yol açabilir. Dikkatli takip etmek ve tedavisini ihmal etmemek gerekir.