menisküs yaralanmaları sonrası rehabilitasyon görsel

 

Her dizde, birisi içte diğeri dışta olmak üzere, iki menisküs bulunur. Kıkırdaktan yapılmış sert yapıdaki menisküsler temel olarak, üst bacaktaki uyluk kemiğinin alt bacaktaki kaval kemiğine çarpmasını önlemek için amortisör görevi gören yastıkçıklardır. Menisküslerden biri yırtıldığında, doktorunuz muhtemelen ilk önce dinlenmenizi, buz uygulamanızı ve ağrı kesiciler almanızı önerir. İleri seviyeli ya da çoklu menisküs yaralanmalarında ise fizik tedavi, ameliyat veya her ikisine de ihtiyacınız olabilir. Dizinizdeki ağrı ve şişliğin yırtılmış bir menisküs olduğunu öğrendiyseniz, muhtemelen nasıl tedavi edeceğiniz konusunda karar vermeniz gerekir. Sizin için en uygun rehabilitasyon programı, menisküs yırtılmanızın seviyesine, yaşınıza ve normal faaliyetlerinize ne kadar sürede geri dönmek istediğinize bağlıdır.

Menisküs Yaralanmaları Sonrası Tedavi Süreci

Menisküs yaralanması yaygın bir diz eklem hasarıdır. Dizin ne kadar iyi iyileşeceği ve ameliyatın gerekli olup olmayacağı büyük ölçüde yırtılma tipine ve yırtık derecesine bağlıdır. Tedavi sürecinde doktorunuz dizinizde mümkün olduğunca fazla güç ve esneklik kazanmanıza yardımcı olan bir rehabilitasyon programı önerecektir. Rehabilitasyon programınız fizik tedavi ve ev egzersizlerini içerecektir.

Koordineli bir fizik tedavi ve ev egzersizleri programı dizinizdeki iyileşmeyi ilerletebilir ve istenen aktivitelere dönmenize yardımcı olabilir. Diz ve bacaklarınızda güç ve esneklik oluşturmak, dizinizde gelecekte dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Menisküs Yaralanmaları Sonrası Rehabilitasyon Neleri İçerir?

Çoğu menisküs yaralanmasında bazı basit egzersizler uyluğun önünde (kuadriseps), uyluğun arkasında (hamstrings), baldır ve kalça bölgesinde kas gücünü korumaya yardımcı olabilir. Bu yaralanmaların tümü, diziniz bir yaralanmadan veya ameliyattan sonra iyileşirken genel bacak fonksiyonunuz için önemlidir. Egzersizler sadece doktorunuzun ve terapistinizin tavsiyesi üzerine ve evde yaparken çok az ağrı hissederseniz veya hiç acı hissetmezseniz yapılmalıdır.

Menisküs yaralanması sonrası cerrahiden sonra, hareket aralığını, gücü, hareket kontrolünü geri kazanmak ve sporcuların spor aktivitelerine dönüşünü hızlandırmak için bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimi rehberliğinde yürütülecek rehabilitasyon programına ihtiyaç vardır. Menisküs tamir edildiğinde, onarım dikişlerini ve menisküsü korumak için, rahatça spora dönüş yapabilmek için ve (özellikle ağırlık taşıma sırasında) dizi yeniden bükmeye başlamak için belirli bir süre geçmesi gerekecektir. Fizirem’deki rehabilitasyon programları ölçüt tabanlı bir ilerleme ile sunulur. İyileştirici dokuları ve cerrahi onarım / rekonstrüksiyonu korumak için hastalara belirli zaman dilimleri, kısıtlamalar ve önlemler hakkında bilgi verilir. Hastalar yaşlarına, ilişkili yaralanmalara, yaralanma öncesi sağlık durumuna, rehabilitasyon uyumuna ve yaralanma şiddetine bağlı olarak farklı süre ve oranlarda ilerleme kaydetmektedir. Menisküs yırtılmasının boyutu ve yeri de ameliyat sonrası ilerlemenin hızını etkileyebilir.