Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir?

Kuyruk sokumu ağrısı, omurganın altındaki kemik yapısının (koksiks) içinde veya çevresinde meydana gelen ağrı, düşme sırasında kuyruk sokumuna gelen travma, sert veya dar bir yüzeyde uzun süre oturma, dejeneratif eklem değişiklikleri veya vajinal doğumdan kaynaklanabilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Aktiviteleri Etkiler?

Kuyruk sokumu, ani bir düşme, doğum, otururken aşırı esneme, kısmi çıkık veya kemik çıkıntısı nedeniyle yaralanabilir. Obezite, kuyruk kemiğine daha fazla baskı uyguladığı için ağrı riskini artırır. Ağrı da bilinen bir sebep olmadan gelişebilir. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve her yaşta olabilir. Özellikle otururken ağrı artabilir. Bazı insanlar arabaya binmekte zorlanır. Bisiklet veya ata binme gibi kuyruk sokumuna baskı yapan aktivitelerle ağrı daha fazla hissedilebilir veya daha da kötüleşebilir. Oturma pozisyonundan ayakta durma pozisyonuna geçerken ağrı artabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında artan ağrı nedeniyle hastaların cinsel yaşamları da doğrudan etkilenecektir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Teşhisi

Değerlendirme, tıbbi geçmişi ve fiziksel muayeneyi içerir. Doktorunuz, herhangi bir yaralanma öyküsü, ağrınızın konumu ve ayakta durma veya oturma sorunları dahil olmak üzere verdiğiniz tüm bilgileri dikkate alacaktır. Farklı pozisyonlarda ayakta durmanız, hareket etmeniz ve acı hissettiğiniz yeri göstermeniz istenebilir.

Spesifik testler, ağrınızın kaynağını belirlemeye yardımcı olacaktır. Tanı ve tedaviyi belirlemek ve omurganın üst kısmındaki sorunları kontrol etmek için X-ray, CT veya MRI gibi görüntüleme sonuçları doktorunuz tarafından talep edilebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi

Cerrahi olmayan tedaviler: Kuyruk sokumu altında boşluk bulunan simit şeklinde bir “oturma yastığı” genellikle tedavinin ilk basamağıdır. Bağırsak hareketleri ağrıyı arttırıyorsa, diyet değişiklikleri (artan lif) ve dışkı yumuşatıcılar yardımcı olabilir. Bazı hastalar oral anti-inflamatuar ilaçlara, topikal bantlara, kremlere veya merhemlere ihtiyaç duyabilir.

Fizik tedavi: Fizik tedavi uzmanı, kuyruk sokumu etrafındaki kas gerginliğini azaltmak için bir egzersiz programı geliştirir. Ayrıca, yara izi veya sertlik nedeniyle ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için kuyruk kemiği ve pelvis çevresinde mobilizasyon teknikleri uygulayabilir. Kuyruk sokumu ve pelvik taban bölgesini güçlendirmek için hastalara basit evde alıştırma egzersizleri de öğretilebilir.

Fizirem’de günlük aktivitelerinizi olumsuz etkileyen ve cinsel yaşamınızı kesintiye uğratan kuyruk sokumu ağrınızın yönetilmesi için etkili ve hızlı çözüm sunan programlar tasarlanarak ağrısız, sağlıklı ve rahat bir hayata geçiş yapmanıza yardımcı olunur.