Kifoz Nedir?

Kifoz, omurganın sırtın üst kısmında öne doğru kıvrıldığı, ağrı ve rahatsızlığa neden olabilen halk arasında kamburluk olarak da bilinen bir hastalıktır. Bazı yaygın semptomları arasında, bel, sırt veya omuzda ağrı ve sertlik, baş vücuttan öne doğru eğildiğinde gözlemlenen omuz yüksekliği farkı ve duruş problemleri sayılabilir. Bu durum doğumda belirgin olabilir, ancak aynı zamanda sarkma gibi basit hareketlerle veya spina bifida veya osteogenezis imperfekta gibi hastalıklarla ortaya çıkabilir.

Kifoz Türleri Nelerdir?

Kifozun üç farklı alt tipi vardır ve hepsi fizik tedavi yardımı ile tedavi edilebilir. Durumun doğru bir şekilde değerlendirilmesi için, kifozun farklı varyasyonlarını anlamamız gerekir:

  • Postürel (duruşa bağlı) Kifoz: Duruşu doğrudan engelleyen, genellikle egzersiz yardımı ile tedavi edilebilen kifoz. Duruş ve oturma alışkanlıklarını düzenlemek, çocukların çalışma ortamlarını yeniden tasarlamak ve bilgisayar yüksekliklerini uygun pozisyonlara ayarlamak uygun oturma alışkanlıklarını küçük yaşlarda kazandırmak açısından oldukça önemlidir.
  • Schuermann Kifozu: Yapısal kifoz da denir. Ayakta çekilmiş filmlerde 55 derecenin üzerinde olan bu kifoz tipinde, omurlar kendisini bir “kama” şekline dönüştürmüştür. Tipik olarak bu kifoz büyümeyle birlikte kötüleşme tehlikesi altındadır.
  • Konjenital (doğumsal) Kifoz: Doğuştan kifoz, doğumdan önce omurganın normal gelişimini bozan bir şey olduğunda ortaya çıkar. Çoğu durumda, iki veya daha fazla omur birbirine kaynaşır. Bazı çocukların neden bu şekilde etkilendiği genellikle belirsizdir.

Kifoz Nasıl Tedavi Edilir?

Fizik tedavi, kifoz için önemli ve faydalı bir tedavi seçeneğidir. Özellikle postürel kifoz vakaları için faydalıdır çünkü bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı duruşunuzu nasıl düzelteceğinizi ve omurilik kaslarınızı nasıl güçlendireceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, Scheuermann kifozu ve omurga kırıklarının neden olduğu kifoz dahil olmak üzere yapısal kifozlu hastalar için de fizik tedavi önerilebilir.

Fizik tedavi, omurga kırıklarının neden olduğu kifotik eğriyi düzeltmez, ancak daha fazla kırığı önlemek ve iyi (veya daha iyi) duruşu öğrenmek için yararlı olabilir. Deneyimli bir fizik tedavi uzmanı tarafından gerçekleştirilen manuel terapi yöntemi, omurganızın ağırlığını ve baskısının bir kısmını alarak omurganızın daha iyi desteklenmesi için kaslarınızı güçlendirmenize ve oluşan ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

Fizirem’deki fizyoterapistiniz, kifoz için basit ve güvenli egzersizler öğrenmenize de yardımcı olabilir. Egzersiz kemik sağlığı için önemlidir, bu nedenle ağırlık kaldırma, postür tanımlama ve güçlendirme egzersizleri içerebilecek bir egzersiz planı geliştirmek sizin için faydalı olabilir. Egzersiz planı, kemik sağlığınız, sağlık geçmişiniz ve fiziksel yetenekleriniz dikkate alınarak yalnızca sizin için oluşturulacaktır.