kadınlarda idrar kaçırma nedenleri

 

İdrar kaçırma, en genel tanımıyla, mesanenin kontrolünün istemsiz şekilde kaybedilmesine denir. Kadınlar, idrar kaçırma sorununu erkeklerden iki kat daha fazla yaşarlar. Bu farkın nedenleri arasında hamilelik, doğum, menopoz ve idrar yollarının yapılarında farklılık olması sayılabilir. Görülme sıklığı yaşla birlikte artıyor olsa da bu durum idrar kaçırmanın belli bir yaştan sonraki kadınlarda kaçınılmaz bir durum olduğu anlamına gelmez.

Özetle, idrar kaçırma (üriner inkontinans) kadınlarda sık görülen, her yaşta ortaya çıkabilen ve tedavi edilebilen bir durumdur.

İdrar Kaçırma Tipleri

Stres tipi, sıkışma tipi ve karma tip olmak üzer 3 tip idrar kaçırma vardır. Bunların arasında en sık karşılaşılan, stres tipi idrar kaçırmadır. Bu tip idrar kaçırma, karın veya mesane üzerinde oluşan herhangi bir fiziksel stresi ifade eder. Gülmek, hapşırmak, ağır şeyleri kaldırmak veya efor içeren fiziksel aktiviteler sonucu kaçan idrar stres tipi idrar kaçırmanın varlığını işaret eder.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

İdrar kaçırmanın nedenleri birçok faktöre dayandırılırken, kadınların vücut yapısı nedeniyle bu sorunu yaşama olasılığı erkeklerin iki katıdır. Sağlıklı bir erkeğin üriner sistemi hayatı boyunca nispeten aynı kalırken, kadınların sistemi daha esnektir. Kadınların çocuk sahibi olmasını sağlayan bu esneklik, yapısı gereği zamanla zayıflamaya da daha yatkındır.

Kadınlarda idrar kaçırma riskini artırabilecek diğer faktörler şunlardır:

  • Hamilelik ve doğum
  • Yaşlanma
  • Şişmanlık
  • Zayıf pelvik taban kasları
  • Alkol ve kafein tüketimi
  • Aşırı sıvı alımı
  • Bazı ilaçlar
  • Menopoz
  • Alzheimer hastalığı gibi nörolojik durumlar
  • İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar Kaçırma Tedavi Seçenekleri

Kas Güçlendirme

Kegel egzersizlerini içeren basit bir egzersiz rutini, sızıntıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için pelvik tabanı ve sfinkter kaslarını güçlendirebilir.

Elektrik stimülasyonu veya Biofeedback gibi tedaviler, kas kasılmalarını izleme, dürtüleri uyarma, yönetme ve bu sayede kasları güçlendirme gibi faydalar sunabilir.

İlaçlar

Sızıntıyı azaltabilecek ilaçların bazıları, kas kasılmalarını stabilize ederek aşırı aktif mesanenin aktivitelerini engelleyen bir etkiye sahiptir. Östrojen içeren hormon replasman tedavileri de normal mesane fonksiyonunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Cerrahi Seçenekler

Çeşitli cihazlar ve prosedürler mesane ve üretrayı yeniden konumlandırmaya ve stabilize etmeye yardımcı olur. Ayrıca, kolajen veya özel olarak formüle edilmiş bileşenler, destek ve hacim sağlamak için üretra çevresine enjekte edilebilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

Pelvik kaslar zamanla zayıflayabilir. Özellikle hamilelik ve doğum ya da aşırı kilolu olmak bu riski artırabilir. Neyse ki, bu kaslar zayıfladığında, onları tekrar güçlendirmek mümkündür. Pelvik taban kasları da diğer kaslar gibidir. Egzersiz, onları daha güçlü hale getirebilir.

Kadınlar, Kegel egzersizleri olarak da adlandırılan pelvik kas egzersizleri ile mesane kontrolünü tekrar kazanabilir. Bu egzersizler hakkında doğru bilgiyi ve rehberliği almak için Fizirem’deki uzmanlara istediğiniz zaman danışabilir, size özel planlanacak egzersiz programı ile idrar kaçırma sorununuzdan tamamen kurtulabilirsiniz.