İnme Nedir?

İnme, beyindeki arterleri etkileyen bir hastalıktır. Beyne oksijen ve besin taşıyan bir kan damarı bir pıhtı veya yırtıkla tıkandığında inme meydana gelir. İnmenin iki ana nedeni vardır: tıkalı bir arter (iskemik inme) veya bir kan damarı sızıntısı veya patlaması (hemorajik inme). Bazı insanlar, kalıcı semptomlara neden olmayacak şekilde, geçici iskemik atak olarak da bilinen inme ile beyne giden kan akışında geçici bir kesinti yaşayabilir. Ancak hangi tipi görülürse görülsün, inme, beynin bir kısmına giden kan akışı kesildiğinde meydana gelen, beyin hasarı yaratan ve hayatı tehdit eden ciddi bir tıbbi durumdur. İnme durumunda acil tedavi şarttır. Hasta, inme için ne kadar erken tedavi görürse, daha az fizyolojik ve psikolojik hasara maruz kalacaktır.

İnme İçin Kimler Yüksek Risk Altındadır?

Cinsiyet, yaş ve aile öyküsü gibi olgulara bağlı bazı inme riski faktörleri kontrol edilemez. İnme riskinizi artıran ve kontrol edilebilecek yaşam tarzı faktörleri arasında yüksek tansiyon, sigara, diyabet, yüksek kan kolesterol seviyeleri, aşırı alkol kullanımı, aşırı tuzlu/yağlı beslenme ve egzersiz eksikliği yer alır.

İnme semptomları

Beyne giden kan akışının kaybı, beyindeki dokulara zarar verir. İnme semptomları, etkilenen bölge (beyin, beyincik, beyin sapı), etkilenen taraf (sağ, sol) ve etkilenmenin şiddetine göre değişiklik gösterir. Beynin hasarlı bölgeleri tarafından kontrol edilen vücut kısımlarında felç belirtileri ortaya çıkar. İnme geçiren kişi ne kadar erken tedavi görürse, sonuçları muhtemelen o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle, hızlı hareket edebilmek için belirtileri bilmek faydalıdır. İnme belirtileri şunları içerebilir:

  • Felç
  • Özellikle vücudun bir tarafında kol, yüz ve bacakta uyuşma veya güçsüzlük
  • Konuşmada veya konuşmayı anlamada sorun
  • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
  • Geveleyerek konuşma
  • Kararmış, çift veya bulanık görme veya çift görme, tek veya iki gözde görme güçlüğü
  • Yürüme zorluğu
  • Denge veya koordinasyon kaybı
  • Baş dönmesi
  • Bilinmeyen bir nedenle şiddetli, ani baş ağrısı

İnme Sonrası Rehabilitasyon

İnme, dünyadaki yetişkin engelliliğin bir numaralı nedenidir. İnme sakatlığı, inme hastası ve ailesi için zorlu bir süreçtir, ancak inme sonrası hastaların rehabilite edilmesine yardımcı olmak için terapiler mevcuttur. İnme hastalarının çoğu için belirlenen rehabilitasyon programı esas olarak fizik tedaviyi içerir. Fizik tedavinin amacı, inme hastasının yürüme, oturma, ayakta durma, uzanma ve bir hareket türünden diğerine geçme süreci gibi basit motor aktiviteleri yeniden öğrenmesini sağlamaktır.

Hastaların günlük aktivitelerini yeniden öğrenmelerine yardımcı olacak bir başka fizik tedavi türü de mesleki terapidir. Bu terapi türü ayrıca egzersiz ve eğitimi de içerir. Amacı, inme hastasının yemek yeme, içme ve yutma, giyinme, banyo yapma, yemek pişirme, okuma/yazma ve tuvaleti kullanma gibi günlük aktivitelerini yeniden öğrenmesine yardımcı olmaktır.

Fizirem’deki deneyimli fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, inme sonrası hastanın bağımsız veya yarı bağımsız olmasına yardımcı olarak genel durumunu iyileştirmeyi ve yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefler.

Tedavi hakkında bilgi için: Felç Rehabilitasyonu