el ayak dirsek ağrıları ve uyuşmaları görsel

 

El, ayak ve dirseklerinizdeki uyuşukluk ve ağrılar, her zaman endişe yaratmaz. Bu şikayetler, karpal tünel sendromunun bir işareti veya bir ilacın yan etkisi nedeniyle oluşabilir. Yaşam kalitenizi etkileyen bu uyuşukluk ve ağrılar, tıbbi bir durum nedeniyle oluştuğunda genellikle beraberinde başka semptomlar da gözlenir.

Bu yazıda, en sık karşılaştığımız el, ayak, dirsek ağrılarının ve uyuşmalarının nedenlerini bir araya getirmeye çalıştık. Endişe duymadan veya çok da rahat davranmadan bu belirtileri takip etmek, devam etmesi durumunda tıbbi yardım almak ve tedavinize klinikteki doktorunuzun yönlendirdiği şekliyle ve dikkatle uymak en doğru yaklaşım olacaktır.

El, Ayak, Dirsek Ağrı ve Uyuşmalarının En Sık Karşılaşılan Nedenleri

 1. Vitamin veya Mineral Eksikliği

Sinirlerinizi sağlıklı tutmak için B-12 vitaminine ihtiyacınız vardır. B-12 eksikliği hem ellerinizde hem de ayaklarınızda uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir. B-12 dışında, potasyum ve magnezyum eksikliği de uyuşmaya neden olabilir.

 1. Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel bileğinizin merkezinden geçen dar bir geçittir. Bu tünelin merkezinde median sinir bulunur. Bu sinir, başparmak, işaret, orta ve yüzük parmağının bir kısmı dahil olmak üzere parmaklarda hisse neden olan sinirdir. Sürekli tekrarlayan el işleri yapmak, yazarak çalışmak gibi aktiviteler median sinirin çevresindeki dokuların şişmesine ve bu sinire baskı yapmasına neden olabilir. Basınç, etkilenen elde karıncalanma, ağrı ve halsizlik ile birlikte uyuşmaya neden olabilir.

 1. Epikondilit

Lateral epikondilite “tenisçi dirseği” denir, çünkü tenis raketini sallamak gibi tekrarlayan bir hareketten kaynaklanır. Tekrarlanan hareket, önkoldaki kaslara ve tendonlara zarar vererek dirseğinizin dışında ağrı ve yanmaya neden olur.

 1. Felç (İnme)

Ellerinizdeki uyuşma genellikle hastaneye gitmeyi gerektiren bir acil durum işareti değildir. Fakat el uyuşukluğunun felç belirtisi olması mümkündür. Uyuşma ile beraber aşağıdaki belirtilerden herhangi birini daha yaşıyorsanız derhal tıbbi yardım almanız gerekebilir:

 • Kolunuzda veya bacağınızda ani güçsüzlük veya uyuşma, (özellikle de vücudunuzun sadece bir tarafındaysa)
 • Başkalarıyla konuşma veya anlamada zorluk
 • Bilinç bulanıklığı
 • Bir veya her iki gözde oluşan ani görme kaybı
 • Ani baş dönmesi veya denge kaybı
 • Ani şiddetli baş ağrısı
 1. Ganglion Kisti

Ganglion kistleri, el bileğinde ve parmak eklemleri üzerinde oluşan içi sıvı dolu şişliklerdir. Bu kistler yakınlarındaki bir sinire baskı uyguladığında, sinir sıkışması nedeniyle elinizde uyuşma, ağrı veya zayıflığa neden olabilirler.

 1. Diyabet

Diyabetli kişilerde, vücut, şekeri kan dolaşımından hücrelere taşımakta zorlanır. Uzun süre yüksek kan şekerine sahip olmak, diyabetik nöropati adı verilen sinir hasarına yol açabilir. Diyabetik nöropatinin en sık görülen tipi olan periferik nöropati, kollarınızda, ellerinizde, bacaklarınızda ve ayaklarınızda uyuşukluğa neden olan bir sinir hasarı türüdür.

 1. Tiroid Bozukluğu

Boynunuzdaki tiroid bezi, vücudunuzun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olan hormonlar üretir. Az aktif bir tiroid veya hipotiroidizm, tiroidiniz çok az/yetersiz hormon ürettiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Tedavi edilmeyen hipotiroidizm, kollarınıza ve bacaklarınıza ileti gönderen sinirlere zarar verebilir. Bu da ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşma, halsizlik ve karıncalanmaya neden olabilir.

 1. Fibromiyalji

Fibromiyalji, yorgunluk ve kas ağrısına neden olan bir durumdur. Fibromiyalji ağrıları, omuz, diz, dirsek ve eller gibi vücudun çeşitli noktalarında merkezlenir ve kroniktir. Fibromiyaljisi olan kişilerin ellerinde, kollarında, ayaklarında, bacaklarında ve yüzlerinde uyuşma ve karıncalanma olabilir.

Tedavi hakkında bilgi için: Fibromiyalji