Ayak Taban Çökmesi Nedir?

Ayak tabanındaki kemerler yay benzeri yapılardır ve vücut ağırlığının ayak ve bacaklara dengeli bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olur. Ayak kemerlerinin yapısı kişinin yürüyüş şeklini belirler. Kemerlerin dış etkenlere, strese ve çeşitli yüzeylere uyum sağlaması için hem sağlam hem de esnek olması gerekir. Ayak tabanlarındaki kemerlerin olmadığı ya da az olduğu durumlara ayak taban çökmesi denir. Ayak taban çökmesine sahip olan kişiler, ayakta dururken ve yürürken ayakları içe doğru dönebilir. Bu durum nedeniyle vücut ağırlığının dengeli şekilde dağıtılmasında bazı problemler ortaya çıkabilir.

Ayak taban çökmesi olan pek çok kişinin semptomu yoktur, ancak durumun ciddiyetine bağlı olarak ağrı, şişlik, yorgunluk, uyuşma gibi çeşitli semptomların yaşandığı örnekler de mevcuttur.

Düz Tabanlık Nedir?

Düz tabanlık veya pes planus, çeşitli derecelerde fiziksel etkiye sahip bir deformitedir. Tek veya iki ayakta görülebilen bu durum, kalıtsal bir özellik olarak doğuştan ortaya çıkabilir veya zamanla gelişebilir. Düz tabanlıkta ayak tabanında kemer yoktur, kişi ayakta dururken ayak tabanının “tamamı” ya da “neredeyse tamamı” yere değer.

Düz Tabanlık Nasıl Belli Olur?

Düz tabanlıkta, ayakta dururken ayakların normal bir kavisi yoktur. Bu, yoğun fiziksel aktivite sırasında ağrıya neden olabilir. Düz tabanlık bebeklerde normaldir ve genellikle 2 ila 3 yaşları arasında ayaktaki ve bacaktaki bağlar ve tendonlar gerildiğinde kaybolur. Ancak bazı durumlarda kaybolmaz ve yetişkinliğe kadar sürebilir.

Esnek düz tabanlık, tipik olarak çocuklarda ortaya çıkan ve yaşla birlikte artan yaygın bir düz tabanlık türüdür. Esnek düztabanlık genellikle her iki ayakta oluşur ve ayak vücudu desteklediğinde düzleşen, ancak ayak gevşediğinde kemerini geri kazanan ayaklarla karakterizedir.

Düz Tabanlığın Tedavisi

Düz tabanlık durumunuz rahatsız ediciyse, aşağıdaki tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz:

  • Ortopedik ayakkabı satın alabilirsiniz,
  • Ayak kemerinizi destekleyen ayak ark desteklerinden ya da silikon tabanlıklardan yararlanabilirsiniz,
  • Ağrıyı hafifletmek için steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz,
  • Ayağınızı sık sık dinlendirip ağrılı bölgeye buz uygulayabilirsiniz,
  • Doktorunuz tarafından tavsiye edilen fizik tedavi programınıza başlamak için bir fizik tedavi kliniğini ziyaret edebilirsiniz,
  • Topuk kordonu, aşil tendonu veya ayak tabanını rahatlatan egzersizlerinden yardım alabilirsiniz,
  • Destek, ilaç ve fizik tedavi yetersiz olursa ameliyat seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Düz tabanlığı düzeltmek için başvurulan cerrahi prosedürler şunları içerir:

  • Gerilmiş veya yırtılmış olan tendonun onarılması,
  • Ayak veya ayak bileğindeki bir veya daha fazla kemiğin birbirine kaynaştırılması,
  • Hizalamayı düzeltmek için bir kemiğin kesilerek yeniden şekillendirilmesi.
Tedavi hakkında bilgi için: Lenfödem Masajı ve Bandajlama