boyun fıtığı fizik tedavi yöntemleri

 

Boynunuzda veya sırtınızda daha önce hiç hissetmediğiniz bir ağrı varsa, fıtıklaşmış bir servikal diskiniz veya daha basit ismiyle boyun fıtığınız olabilir. Omurgamız, omur adı verilen kemiklerden oluşur. Bu kemiklerin rolü bizi dik tutmak ve beynimizden omurgamızın dibine kadar uzanan omuriliğimizi çevrelemek ve korumaktır. Omurlar arasında disk adı verilen süngerimsi yastıklar bulunur. Bu yapılar, gündelik hareketlerimiz veya atlama, koşma gibi aktivitelerimiz esnasında yıpranma ve aşınmaya karşı amortisör görevi görürler.

Omurgamızın yukarıdan aşağıya doğru üç ana parçası vardır:

  • Servikal (boyun)
  • Torasik (göğüs)
  • Lomber (bel)

Omurgamızdaki ilk yedi omur, servikal omurlardır. Omurilik üzerindeki servikal bölge kollarımıza, ellerimize ve üst vücudumuza bağlanan sinirleri içerir.

“Fıtıklaşmış Disk” Ne Anlama Gelir?

Omurlar arasındaki diskler, ortasında jel benzeri bir madde içerir. Bir diskin dış kısmı jeli tutan lifli kıkırdaktan oluşur. Dış kısım yırtıldığında veya parçalandığında, jel dışarı çıkabilir. Bir diskin fıtıklaşmasının anlamı budur. Fıtıklaşmış diske “yırtılmış disk” veya “kaymış disk” de denir.

Boyun Fıtığı İçin Fizik Tedavi

Boyun fıtığı teşhisi konduktan sonra hekim önerisiyle soluğu bir fizik tedavi merkezinde almak çoğu hastanın yaptığı bir şeydir. Çünkü fizik tedavi, boynunuzdaki sertliği gidermek, boynu güçlendirmek ve boynun normal işlevini geri kazanmak için kullanılan çeşitli manipülasyon türleri ve egzersizler içerir. Fizik tedavi sırasında, boynunuzu destekleyen kasları germek ve güçlendirmek için bir dizi egzersiz yaparsınız. Ayrıca duruşunuzu ve hareket açıklığınızı nasıl geliştireceğinizi de öğrenirsiniz.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi Yöntemleri

Derin Doku Masajı: 100’den fazla masaj türü vardır, ancak boyun fıtığında derin doku masajı ideal bir seçenektir, çünkü fıtıktan ötürü gelişen derin kas gerginliğini ve spazmlarını hafifletmek için büyük bir basınç kullanır.

Sıcak ve Soğuk Terapi: Hem sıcak hem de soğuk terapiler boyun fıtığı ve bel fıtığı tedavisinde farklı faydalar sunar ve fizik tedavide en iyi sonuçları almak için sıcak ve soğuk terapilere programınızda dönüşümlü olarak yer verilebilir.

Hidroterapi: Pasif bir tedavi olarak hidroterapi sadece bir jakuzide veya ılık duşta oturmayı içerebilir. Hidroterapi ağrıyı hafifletir ve kasları gevşetir.

Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS): TENS makinesi kaslarınızı uyarmak için cildinize bantlanmış elektrotlar yardımıyla sinir yolundaki anahtar noktalara küçük bir elektrik akımı gönderir ve bu akım kas spazmlarını azaltır.

Traksiyon (Çekme Aleti): Bu tedavinin amacı yerçekiminin omurga üzerindeki etkilerini azaltmaktır. Amaç kemikleri nazikçe ayırarak boyun fıtığını hafifletmektir.

Boyun fıtığında kullanılan aktif ve pasif fizik tedavi yaklaşımları sadece tekrarlayan ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlık üzerinde de olumlu etki yaratır. Fizirem’deki fizyoterapistiniz, size özel çok yönlü bir fizik tedavi programı geliştirerek boyun fıtığının semptomlarını hafifletmeye ve ağrınızı yönetmeye yardımcı olacaktır.

Tedavi hakkında bilgi için: Bel ve Boyun Fıtığı