boyun düzleşmesi manuel terapi görsel

 

Boyun Düzleşmesi (Servikal Lordoz) Nedir?

Boyun düzleşmesi (sendromu), servikal omurganın normal lordozunun (yandan bakıldığında görünen “C” şeklinin) azaldığı veya hatta tamamen kaybolduğu bir durumdur. Normal bir boynun yumuşak bir eğrisi vardır, ancak bu eğriyi kaybetmeniz durumunda vücudunuzun geri kalanının da etkilendiğini görebilirsiniz. Bazen boyundaki eğri kaybı boyun düzleşmesinin de ötesine geçebilir. Boyun eğrisi düzleştikten sonra, zıt yöne, hatta ters boyun eğrisi olarak adlandırılan bir duruma doğru ilerleyebilir.

Boyun düzleşmesinin yaygın nedenlerinden biri, boyun bağlarının hasar gördüğü araba çarpmalarıdır. Diğer nedenler, cep telefonu kullanmak gibi nedenlerle sürekli aşağı bakmak, göğüs duvarındaki gerginlik, çok fazla oturmak ya da sadece yaşla beraber omurga eğriliğini yitirmek olabilir.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi, bir cihaz veya makinenin aksine, ellerle verilen özel bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapi uygulayıcıları, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem fonksiyon bozukluğunun neden olduğu omurga ağrısını azaltmak amacıyla ellerini kas dokusuna baskı yapmak ve eklemleri manipüle etmek için kullanırlar. Kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için başvurulan manuel terapi yöntemi, bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, donuk omuz, topuk dikeni ve kas yırtılması gibi pek çok omurga hastalığı ve sorununda uzun yıllardır başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Manuel Terapinin Yeri

Boyun düzleşmesi omurganın doğal eğriliği ile ilgili nadir bir hastalıktır ve bazı kişilerde ciddi sakatlığa neden olabilir. Bu sorun çocukluk veya yetişkinlik döneminde gelişebilir. Bazı hastalıklarda boyun düzleşmesi oluşabilir. Tipik semptomları arasında boyun ağrısı, uyuşma ve boyunda hareket kısıtlılığı bulunur. Şiddetli vakalarda, bazı insanlar yutma veya nefes almada zorluk yaşayabilir. Bir doktor fiziki muayene ve röntgen gibi görüntüleme teknikleri ile boyun düzleşmesini teşhis edebilir. Boyun düzleşmesi için cerrahi olmayan ve sıklıkla başvurulan tedavi seçeneği, bir fizik tedavi yaklaşımı olarak manuel terapidir. Fizirem’de boyun düzleşmesi tedavisi kapsamında manuel terapi uygulamalarından faydalanan hastalarımız için özel bir program uygulanır, düzenli şekilde takip edilen bu program ile hastalarımızın boyun düzleşmesine bağlı semptomlardan kurtulması ve yaşam kalitelerinin artırılması hedeflenir.

Manuel terapinin işe yaramadığı ileri seviye boyun düzleşmesi vakalarında sonraki seçenek genellikle cerrahidir.

Manuel Terapi ve Fizik Tedavi Arasındaki Fark Nedir?

Manuel terapi, fizik tedavinin alt dallarından biridir. Dolayısıyla, tüm manuel terapi programları fizik tedavi olarak nitelendirilse de manuel terapiye tüm fizik tedavi uygulamaları dahil değildir.