Bel Kayması Nedir?

Bel kayması, alt omurları (omurga kemiklerini) etkileyen bir durumdur. Bu hastalık, omurlardan birinin altındaki omurun üzerinde öne veya arkaya doğru  kayması ile oluşur. Ağrıya neden olur, ancak çoğu durumda tedavi edilebilir. Tedavide, bel kaymasının derecesine bağlı olarak hem terapötik hem de cerrahi yöntemler kullanılabilir. Fizik tedavi egzersiz teknikleri ve manuel terapi yöntemi de bel kayması tedavisinde etkili yaklaşımlardır.

Bel Kayması Belirtileri

Bel kayması belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hafif vakaları olan kişilerde herhangi bir belirti olmazken ağır seyreden bel kayması vakalarında günlük aktivitelerin yerine getirilmesinde zorluk yaşanabilir. En yaygın bel kayması semptomları şöyle sıralanabilir:

  • Kalıcı bel ağrısı
  • Sırt ve bacaklarda sertlik
  • Bel hassasiyeti
  • Uyluk ağrısı
  • Gergin hamstring ve kalça kasları
  • Bacaklarda güçsüzlük
  • Yürürken öne doğru eğilince azalan uyuşma

Bel Kayması Nedenleri

Bel kaymasının nedenleri yaş, kalıtım ve yaşam tarzına göre değişiklik gösterir. Çocuklarda doğuştan ortaya çıkabileceği gibi, erişkinlerde travma, kazalar, yüksekten düşme, futbol, jimnastik, atletizm ve ağırlık kaldırma gibi bazı sporlar bel omurlarında stres yaratarak bel kaymasına neden olabilir

Bel Kaymasında Manuel Terapinin Önemi

Bel kaymasının ilaç ve fizik tedavi ile giderilemediği durumlarda ameliyat seçeneği değerlendirilir. Ancak ameliyat seçeneğine başvurulmadan önce doktorların önceliği hastalığın derecesine bağlı olarak değişen sürelerde düzenli fizik tedavi olacaktır. Önerilen fizik tedavi programında birden çok terapi yaklaşımı bulunabilir. Hazırlanan programda öne çıkan tedavi yöntemlerinden biri manuel terapidir. Manuel terapi tekniklerinin amacı, ağrıyı azaltmak ve hareket aralığını iyileştirmek için gergin kasları ve kısıtlanmış eklemleri gevşetmektir.

Manipülatif terapi olarak da bilinen manuel terapi, tipik olarak geleneksel fizik tedavi teknikleriyle birlikte kullanılan bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır. Fizyoterapistiniz, bir makine veya cihaz kullanmak yerine, kas dokusuna baskı uygulamak ve / veya vücudun eklemlerini manipüle etmek için ellerini kullanacaktır. Manuel terapi hem akut hem de kronik ağrının tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Bel kayması tedavisinde sıklıkla başvurulan manuel terapi, buz, ısı, ultrason, elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) ve / veya egzersiz gibi diğer terapilerle birlikte kullanıldığında hastaya optimum fayda sağlar.

Bel kaymasının derecesi hastadan hastaya değiştiği için, uygulanan tedavi de kişiye özel olmalıdır. Fizirem’deki deneyimli fizik tedavi uzmanları, her hasta ve durum için en iyi tedavi planını belirlemek amacıyla detaylı bir ön çalışma yaparak kişiye özel bir tedavi programı oluşturmaktadır.

Tedavi hakkında bilgi için: Manuel Terapi