Bel Fıtığı Nedir?

Omurganız omur adı verilen 33 kemikten oluşur. Bazı omurlar, jöle benzeri bir maddeden yapılmış yumuşak disklerle yastıklanır. Bu diskler, omurganızı hareket ettirmenizi, eğilip doğrulmanızı sağlayan destekleyici yapılardır.

Ancak iki omur arasındaki disk yerinden kaymaya başlarsa, çevredeki sinirleri tahriş edebilir ve aşırı ağrıya neden olabilir. Bu durum kaymış, yırtılmış veya fıtıklaşmış disk olarak adlandırılır. Bel omurlarında meydana geldiğinde bel fıtığı olarak adlandırılan bu kayma, omurganızdaki kemikler arasındaki yumuşak doku yastığının dışarı çıkması anlamına gelir. Sinirlere baskı yaptığında oldukça acı verici olan bel fıtığı, dinlenme, hafif egzersiz ve ağrı kesicilerle genellikle yavaş yavaş iyileşse de neden olduğu aşınma ve ağrı sebebiyle cerrahi operasyonla tedavi edilecek duruma gelebilir.

Ameliyatsız tedavi seçenekleri arasında öne çıkan manuel terapi ise, bel fıtığının neden olduğu semptomların hafifletilmesinde etkisi kanıtlanan bir fizik tedavi uygulamasıdır.

Bel Fıtığı Belirtileri

  • Bel ağrısı
  • Omuz, sırt, kollar, eller, bacaklar veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma
  • Boyun ağrısı
  • Sırtınızı bükme veya düzeltmede zorluk
  • Kas güçsüzlüğü
  • Disk siyatik sinire basıyorsa kalça veya bacaklarda ağrı

Bel Fıtığı Tamamen Tedavi Edilebilir mi?

Bel fıtığı için uygulanan ilk tedavi genellikle konservatiftir ve cerrahi değildir. Bel fıtığı tedavisinde doktor hastaya birkaç gün ila birkaç hafta boyunca düşük ve ağrısız aktivite seviyesini korumasını önerebilir. Bu, spinal sinir iltihabının azalmasına yardımcı olur. Yatak istirahati tavsiye edilmez.

Bel fıtığı, neden olduğu ağrı hafif ila orta şiddette ise non-steroid anti-inflamatuar ilaçlarla tedavi edilir.

Doktorunuz ayrıca bel fıtığı tedavisinde fizik tedaviden faydalanmanızı önerecektir. Fizirem’deki fizik tedavi uzmanları, doktorun teşhisi ile birlikte fıtıklaşmış diskleri olan hastalar için özel olarak tasarlanmış bir tedavi planı oluşturmak için derinlemesine bir değerlendirme yapacaktır. Tedavi, manuel terapi, buz ve ısı terapisi, ultrason, elektriksel kas stimülasyonu ve germe/gevşetme egzersizlerini içerebilir. Ağrı kesici ilaçlar ve kas gevşeticiler de fizik tedavi ile bağlantılı olarak faydalı olabilir.

Fizik tedavi ve ilaçlar gibi konservatif tedavi seçenekleri ağrıyı tamamen azaltmaz veya sona erdirmezse, doktor ameliyat önerebilir. Doktorlar, uygun prosedürü belirlemek için hastalarla cerrahi seçenekleri tartışır. Her ameliyatta olduğu gibi bel fıtığı ameliyatında da hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve diğer konular dikkate alınır.